Taryfa G12 i G12w to bardzo popularne dwustrefowe taryfy energii elektrycznej dla domu, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe różnice pomiędzy taryfą nocną (g12) a taryfą weekendową (g12w).
Jakie różnice pomiędzy G12 i G12w
W przypadku taryfy G12 i G12w mamy do czynienia z dwustrefowym rozliczaniem za pobór energii. W praktyce oznacza to, że w ciągu dnia obowiązują nas dwie różne stawki za kWh. W zależności od pory dnia możemy korzystać z tańszej lub droższej stawki. W przypadku nocnej taryfy tańsza strefa obowiązywać będzie przez cały tydzień w godzinach nocnych od 22:00 do 06:00, a w dzień obowiązywać będzie z kolei droższa stawka. W przypadku taryfy weekendowej (G12w) także jest podział na godziny dzienne i nocne, ale obowiązują one wyłącznie od poniedziałku do piątku. W weekend prze 24 godziny obowiązuje zawsze taryfa tańsza. Warto wspomnieć również o tym, że bardzo często tańsza taryfa dostępna jest również w święta i dni ustawowo wolne od pracy.
O czym należy pamiętać?
Poszczególne strefy mogą obowiązywać u różnych dostawców prądu w zupełnie innych godzinach, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z umową. Bardzo wielu dostawców oferuje tańsze strefy także w dzień np. od 13:00 do 15:00. Różnice w dostępności do tańszej strefy mają oczywiście swoje przełożenie na ceny. W taryfie G12e cena za pobranie kWh będzie nieco wyższa niż cena prądu w taryfie G12. Zmiana taryfy G12 na G12w nie wymaga zmian licznika energii elektrycznej, jednak dostawcy umożliwiają maksymalnie jedną zmianę rocznie.
Jaką taryfę wybrać?
Wybór taryfy w dużej mierze zależy od tego, jak wykorzystujemy na co dzień energię elektryczną. Taryfa G12w to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które korzystają najwięcej z energii elektrycznej w soboty i niedziele. Bardzo wiele osób większość dnia spędza w pracy, dlatego też z wiadomych przyczyn przerzucając się na taryfę G12 i zmieniając kilka nawyków można bardzo dużo zaoszczędzić.