Jeszcze wcale nie tak dawno temu na instalację fotowoltaiczną mogło pozwolić sobie niewiele osób w Polsce. Obecnie panele fotowoltaiczne są znacznie bardziej popularne i dostępne w przystępniejszych cenach. Ponadto fotowoltaika ciągle się dynamicznie rozwija, dzięki czemu powstają bardzo wydajne instalacje. Inwestycja we fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko, gdyż już po kilkunastu miesiącach, a nawet jeszcze szybciej dzięki dofinansowaniu czy dotacji.
Darmowy prąd dla domu dla każdego?
Praktycznie każdy może wykorzystywać zieloną energię w swoim domu. Ponadto można składać wnioski o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna. Możliwość samodzielnego produkowania prądu i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest na wyciągnięcie ręki praktycznie każdego. Jest to jednorazowa inwestycja na długie lata, gdyż instalacja fotowoltaiczna działa nieprzerwanie przez okres kilkudziesięciu lat. Nawet po wygaśnięciu dwudziestopięcioletniej gwarancji producenta, nadal można pozyskiwać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Chociaż wydajność takiej instalacji wraz z upływem czasu spada, to jednak nadal plasuje się ona na poziomie 80%. Nie trzeba przy tym martwić się żadnymi przeglądami cyklicznymi.
Wymogi dotyczące instalacji fotowoltaicznej
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów. Osoba indywidualna musi być właścicielem domu i dachu, którego połać powinna być jednolita. Ponadto na dachu nie powinny występować żadne zacienienia. W najkorzystniejszej sytuacji są osoby mające dom z dachem zwróconym w stronę południową. Jeszcze przed zdecydowaniem się na zakup paneli fotowoltaicznych, należy zlecić fachowcom sprawdzenie owych parametrów, co jest bezpłatne. Pozwoli to na określenie tego, jak dużo energii elektrycznej będzie w stanie wyprodukować w ciągu roku instalacja fotowoltaiczna i czy w ogóle warto zdecydować się na taką inwestycję. To ile prądu będzie można wyprodukować, instalując panele słoneczne na dachu, zależy w dużej mierze od wielkości samej instalacji oraz od powierzchni pokrytej panelami fotowoltaicznymi i ilości docierającego do nich promieniowania słonecznego.