Energia słoneczna? Tak, to możliwe – poznaj czym jest fotowoltaika

Odnawialne źródła energii od lat budzą zainteresowanie. Ostatnie lata oznaczają znaczny przyrost alternatywnych instalacji mocy. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się energia pozyskiwana z promieni słonecznych. W zależności od naszych potrzeb, do wyboru istnieje fotowoltaika lub kolektory słoneczne.

Czy w Polsce możliwa jest produkcja prądu ze słońca?

Choć możliwość produkowania energii elektrycznej z promieni słonecznych budzi coraz większe zainteresowanie, wciąż wiele osób zastanawia się czy warunki pogodowe panujące w Polsce są wystarczające, żeby móc korzystać z prądu powstającego w ten sposób. Oczywiście, jak najbardziej tak. Ilość rocznego promieniowania w Polsce jest o wiele większa niż mogłoby się wydawać. Specjaliści podają, że średni stopień rocznego nasłonecznienia wynosi 1 tys. kW na metr kwadratowy. Jest to wartość o połowę niższa niż w ciepłych krajach południa Europy. Taki poziom jednak wystarcza żeby móc samodzielnie produkować energię. Oczywiście, istnieje zależność między porą roku, warunkami nasłonecznienia, a wydajnością instalacji. Najwięcej energii wyprodukujemy wiosną i latem, kiedy ilość słonecznych dni jest największa. Nadwyżki prądu można sprzedawać do elektrowni. Zimą wydajność jest znacznie mniejsza i może się okazać, że ilość wyprodukowanego prądu może nie pokryć naszych potrzeb. W takiej sytuacji można wspomagać się dostawą z elektrowni.

Ogniwo lub kolektor

Postawienie na energię ze słońca wiąże się z wyborem między kolektorem słonecznym, a ogniwem fotowoltaicznym, z którego korzysta system określany jako fotowoltaika. Choć bardzo często mylnie są utożsamiane, w rzeczywistości są to zupełnie odmienne techniki produkowania energii i mają różne zastosowanie. Kolektory słoneczne wykorzystywane są do podgrzewania wody. Kolektor przechwytuje promienie słońca i zamienia je na ciepło, które następnie przekazywane jest do tzw. czynnika roboczego, którym zazwyczaj jest niezamarzający płyn. Kolejnym elementem jest wykorzystanie systemu rozłożonych rur. Czynnik przepływa nimi do wężownicy, która znajduje się w zasobniku wody i oddaje jej ciepło. Dzięki temu, istnieje możliwość ogrzania wody bez korzystania z prądu z elektrowni. Z kolei ogniwo fotowoltaiczne, które wykorzystuje fotowoltaika, służy do produkcji energii elektrycznej, którą można zasilać wszystkie urządzenia i układy elektryczne. Ogniwo wykorzystuje zjawisko półprzewodnictwa. Promienie słoneczne zawierające fotony, które padają na ogniwo, wywołują siłę elektromotoryczną powodującą ruch elektronów. Ich przemieszczanie się przyczynia się do wywołania różnicy potencjałów, czyli wytworzenia prądu stałego. Jest on następnie przekształcany przez inwerter w energię przemienną, dokładnie taką samą, jaka płynie w gniazdkach.