Jaka taryfa dla firmy – taryfa C12 czy C11?

Każdy przedsiębiorca staje przed wyborem nie tylko sprzedawcy energii, ale także taryfy prądu. Jest to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia, gdyż rachunki za prąd pochłaniają znaczną część firmowego budżetu. Dzięki dobre dobranej taryfie, czyli dopasowanej do potrzeb danego przedsiębiorstwa, możliwe jest zredukowanie w mniejszym lub większym stopniu kosztów związanych ze zużyciem energii w firmie. Pojawia się wobec tego pytanie, która taryfa będzie lepsza – jednostrefowa czy też dwustrefowa?

Jak taryfa dla firmy – taryfa C12 czy C11?

Każdy przedsiębiorca staje przed dylematem wyboru właściwej taryfy- jednostrefowej lub dwustrefowej. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, ale w celu wybrania tej najlepszej, konieczne jest określenie sposobu funkcjonowania swojej firmy. Taryfa jednostrefowa C11 jest najczęściej wybierana przez przedsiębiorców, a charakteryzuje się ona stałą stawkę za kilowatogodzinę przez całą dobę. Nie ma zatem żadnego znaczenia to, w jakich godzinach będzie miało miejsce największe zużycie energii. Taryfa C11 polecana jest małym firmom oraz posiadaczom jednoosobowej działalności gospodarczej.

Z kolei taryfa C12 jest taryfą dwustrefową, a więc doba podzielona jest na dwie strefy – tańszą i droższą. W godzinach szczytowych obowiązuje wyższa stawka za kilowatogodzinę, a w godzinach pozaszczytowych niższa. W przypadku taryfy C12 najczęściej niższe stawki za kWh obowiązują w godzinach od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Na najniższą cenę za prąd można zatem liczyć w godzinach nocnych i wczesnopopołudniowych. Warto wiedzieć, że dostępne są jeszcze inne warianty taryfy C12 typu taryfa C12 b, C12 w czy też c12 r.

Jak wybrać właściwą taryfę?

Wybór taryfy na chybił trafił z całą pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli dla danego przedsiębiorcy liczy się możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na energii eklektycznej. W przypadku firm generujących największe zużycie prądu w godzinach szczytowych zaleca się wybór oferty z taryfy jednostrefowej C11. To samo dotyczy przedsiębiorstw, w przypadku których niemożliwe jest określenie konkretnych godzin, a zużycie prądu poza szczytem jest mniejsze niż 40%. Na taryfę dwustrefową C12 warto zdecydować się w przypadku firmy działającej przez całą dobę oraz w przypadku możliwości ustalenia działania maszyn i urządzeń na godziny pozaszczytowe.