Kiedy dwustrefowa taryfa C12a będzie opłacalna?

Przedsiębiorcy bardzo dobrze wiedzą, jak duży wpływ na firmowy budżet mają rachunki za prąd, dlatego też ciągle poszukują sposobów na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że dzięki odpowiednio dobranej taryfie energii, czyli dostosowanej do indywidualnych potrzeb firmy, możliwe jest odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku. Czasami jeszcze bardziej opłacalna okazuje się być zmiana dotychczasowego dostawcy prądu, co jest całkowicie bezpłatne. Chociaż wiele firm korzysta z jednostrefowej taryfy energii, to jednak czasami na większe korzyści można liczyć, decydując się na taryfę dwustrefową typu C12a.

Kiedy dwustrefowa taryfa C12a będzie opłacalna?

Najczęściej firmy korzystają z jednostrefowej taryfy energii, ale niekoniecznie jest to korzystną opcją dla każdego przedsiębiorstwa. Taryfa jednostrefowa typu C11 jest uniwersalnym rozwiązaniem, gdyż przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Nie ma zatem podziału na strefy, a więc nie ma znaczenia to, na jakie godziny przypada największe zużycie energii elektrycznej. Taryfa jednostrefowa świetnie zatem sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw działających głównie w godzinach szczytowych, a nie nocnych. Wówczas nie ma potrzeby dostosowywania tempa pracy czy ilości działań do konkretnych godzin. Zaletą takiego rozwiązania jest także to, że znacznie łatwiej jest przewidzieć koszty wykonywanych prac, czyli zarządzać firmowym budżetem. Obecnie jednak jest wiele firm działających całodobowo i wówczas znacznie korzystniejsza opcją okazuje się być taryfa dwustrefowa. Na największe oszczędności płynące z wyboru taryfy dwustrefowej mogą liczyć przedsiębiorstwa prężnie działające w godzinach nocnych. Wówczas obowiązuje niższa stawka cenowa za kilowatogodzinę, a więc za zużycie prądu firma płaci znacznie mniej, co będzie wyraźnie widoczne na fakturach.

Tańsza energia elektryczna dla firm

Na wybór taryfy dwustrefowej z całą pewnością powinny zdecydować się firmy, w przypadku których większość czynności wymagających energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe. Taryfa C12a to gwarancja niższej ceny za prąd w godzinach wczesnoporannych, późnowieczornych i nocnych. Zmiana taryfy jest nieodpłatna, dlatego też jak najbardziej warto dokładnie sprecyzować energetyczne potrzeby prowadzonej działalności i ją do nich dopasować. Na oszczędności z całą pewnością nie będzie trzeba długo czekać.