Kompensacja mocy biernej się opłaca?

Niewiele osób dokładnie czyta faktury za prąd i nie wie nawet, czym jest moc bierna. Bardziej istotne jest to, jaka widnieje na końcu kwota do zapłacenia. Wszelkiego typu wahania na rynku energii i wzrost cen energii elektrycznej wiąże się z dużym niezadowoleniem. Okazuje się jednak, że nieświadomie można samemu przyczyniać się do niepotrzebnego płacenia zawyżonych rachunków za prąd. Przyczyną tego może być większe zużycie mocy biernej. 

Problem zbyt dużego poboru mocy biernej

Na energię elektryczną składają się trzy rodzaje mocy – aktywna, bierna i pozorna. Warto wiedzieć, że na wysokość rachunków za prąd nie wpływa wyłącznie pobór mocy aktywnej. Wiele eksploatowanych urządzeń potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, a konkretnie do rozruchu, mocy biernej. Niestety przy zbyt dużym jej wykorzystywaniu pojawia się wiele strat, a odbiorca energii musi liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Wystarczy przyjrzeć się swojej fakturze za prąd, aby stwierdzić zbyt duży pobór mocy biernej. Mogłoby się wydawać, że te dodatkowe koszty nie są wysokie i nie mają większego wpływu na wysokość rachunku za prąd, ale w praktyce mogą dotyczyć bardzo dużych kwot. W przypadku dużych firm można mówić już o ogromnych kosztach, które mają duży wpływ na budżet. Przeciwdziałać temu zjawisku pomaga przekształcenie mocy określanej jako biernej.

Czemu służy kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej służy temu, aby zmniejszyć emitowanie energii biernej przy wykorzystaniu różnych urządzeń. Okazuje się, że moc bierna powoduje nie tylko straty finansowe dla odbiorcy energii, ale też zmniejsza żywotność całej infrastruktury kablowej, dostarczającej prąd z sieci energetycznej. Sprzedawcy energii elektrycznej zarabiają na dostarczaniu odbiorcom mocy biernej. Jedną ze składowych prądu jest moc bierna, która jest dla nich dużą stratą. W celu zabezpieczenia się przed zbyt dużą ilością wytwarzanej przez urządzenia mocy biernej, dostawcy prądu naliczają niebagatelne opłaty za przekroczenie ustalonego w umowie progu. Jeśli rachunki za prąd opiewają na kwoty pięciuset złotych, warto zdecydować się na kompensację mocy biernej, która zmniejsza współczynnik mocy i poprawia trwałość sieci. 

źródło: https://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-elektryczne/kompensacja-mocy-biernej-jakie-sa-metody-kompensacji-mocy-biernej-jakie-urzadzenia-stosowac-aa-wTzE-Qsuv-3pxf.html