Polski rynek energii elektrycznej a zmiana dostawcy prądu

Zmienić swojego dotychczasowego dostawcę prądu może każdy i to bez jakiś dodatkowych opłat, jednakże nadal wiele osób nie skorzystało z takiej możliwości ze względu na brak wiedzy na ten temat. Nawet jeśli ktoś wie, że istnieje taka możliwość i przysługuje mu prawo do corocznej zmiany sprzedawcy energii, to często nie wie po prostu, jak jej dokonać. Jak zatem wygląda zmiana dostawcy prądu w praktyce?

Polski rynek energii elektrycznej a zmiana dostawcy prądu

Żeby w ogóle mówić o zmianie dostawcy prądu, należy najpierw znaleźć nowego. Zmiana ta będzie opłacalna, jeśli wyszuka się atrakcyjniejszą ofertę. W tym celu zaleca się skorzystać z bezpłatnych porównywarek cenowych energii na Polskim rynku, które dostępne są w Sieci. To z jakim usługodawcą dana osoba chce współpracować, zależy tylko od niej. Rynek energii jest obecnie otwarty i przejrzysty, dzięki czemu można skorzystać z najbardziej opłacalnej dla siebie oferty. Gdy wybierze się już konkretnego dostawcę prądu, należy oczywiście się z nim skontaktować. Następnym krokiem jest podpisanie umowy z nowym sprzedawcą. Dalszymi czynnościami można zająć się na własną rękę, ale wówczas cała procedura zmiany dostawcy prądu staje się skomplikowana. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest podpisanie zgody na rozpoczęcie procedury, którą w imieniu klienta przeprowadzi nowy sprzedawca. Wówczas klientowi nie pozostaje nic innego jak poczekać na otrzymanie informacji o tym, że jest już obsługiwany przez wybranego przez siebie dostawcę.

Konieczny odczyt licznika

Przy zmianie dostawcy prądu konieczne jest odczytanie licznika, aby możliwe było rozliczenie się do końca ze swoim dotychczasowym sprzedawcą energii. Następuje to po zakończeniu procesu zmiany dostawcy. W sumie cały proces zmiany sprzedawcy trwa nie dłużej niż miesiąc. Jeśli klient podpisze pełnomocnictwo, to nowy dostawca zajmuje się wszystkimi formalnościami w jego imieniu, dzięki czemu cała procedura odbywa się praktycznie bez jego udziału. Zmiana sprzedawcy prądu jest nie tylko bezpłatna, ale bezproblemowa i opłacalna.