Prąd dla firm – Taryfa C11, C12 czy C22?

Wybór odpowiedniej taryfy ma ogromne znaczenie dla firmowego budżetu. Jeśli zostanie ona dobrana do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa, to można liczyć na zmniejszenie rachunków za prąd. Uzyskane oszczędności mogą być mniejsze lub większe, ale w skali roku korzyści odnotowują zarówno małe i średnie firmy, jak również duże korporacje. Na jaką taryfę powinien zatem paść wybór?

Prąd dla firm – Taryfa C11, C12 czy C22?

W przypadku prądu dla firm przyłączonych do sieci niskiego napicia o mocy umownej poniżej 40 kW można zdecydować się na taryfę całodobową C11 lub dwustrefową C12a/C12b. Jeśli chodzi o taryfę jednostrefową, to w ciągu całej doby obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. Zarówno taryfa C12a, jak i taryfa C12b są dwustrefowe, jednakże w przypadku tej pierwszej doba podzielona jest na godziny szczytowe i pozaszczytowe, a w taryfie C12b występuje podział na dzień i noc.

Firmy przyłączone do sieci niskiego napięcia o mocy umownej przekraczającej 40 kW mogą skorzystać z taryfy całodobowej C21. Inną opcją jest taryfa dwustrefowa z podziałem na szczyty i poza szczytem C22a lub taryfa dwustrefowa C22b z podziałem na dzień i noc. Jeszcze innym rozwiązaniem jest taryfa trójstrefowa z podziałem na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny doby.

A może taryfa B?

Jeśli firma przyłączona jest do sieci średniego napięcia o mocy umownej przekraczającej 40 kW, to godna polecenia okazuje się być taryfa jednostrefowa B21 lub dwustrefowa B22 z podziałem na godziny szczytowe z wyższą stawką cenową za kilowatogodzinę i tańsze godziny pozaszczytowe. Dla przedsiębiorstwa przyłączonego do sieci średniego napięcia o mocy umownej przekraczającej 40 kW skierowana jest taryfa trójstrefowa B23. Można także zdecydować się na taryfę czterostrefową B24 z podziałem na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy, pozostałe godziny i godziny doliny obciążenia. Dokładne godziny, w których obowiązują wyżej wymienione strefy, mogą się różnić w zależności od wybranego dostawcy prądu. Należy zatem to każdorazowo sprawdzić, aby możliwe było optymalne zaplanowanie działalności firmy.