Taryfa G12w a taryfa G12 – czym się różnią?

Wybór odpowiedniej taryfy energii jest niezwykle istotną kwestią, która ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za prąd. Jeśli taryfa zostanie prawidłowo dobrana do indywidualnych potrzeb danego konsumenta, może on odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Jeśli ktoś nie jest zadowolony z kwot widniejących na swoich fakturach za energię elektryczną, to warto się im dokładniej przyjrzeć i pomyśleć nad ewentualną zmianą taryfy czy też nawet nad zmianą dotychczasowego dostawcy prądu. W przypadku gospodarstw domowych korzystną opcją może okazać się przejście na taryfę nocna czy też weekendową. Kiedy zatem będzie to opłacalne?

g12wTaryfa G12w a taryfa G12 – czym się różnią?

Zarówno taryfa G12w jak również taryfa G12 są taryfami dwustrefowymi. Z tą różnicą, że ta pierwsza jest taryfą weekendową a ta druga jest określana mianem taryfy nocnej. W przypadku taryf dwustrefowych zasada jest taka, że doba podzielona jest na strefy czasowe z inną stawką cenową za kilowatogodzinę. Oznacza to, że w godzinach pozaszczytowych prąd jest tańszy a w godzinach szczytu droższy. Wysokość rachunku za prąd będzie zatem zależała od tego, w jakich godzinach ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej. Tańsza strefa w przypadku taryfy nocnej G12 najczęściej przypada na godziny nocne od 22.00-6.00, a droższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje w dzień od 6.00-22.00. Jeśli chodzi zaś o taryfę weekendową G12w, to od poniedziałku do piątku doba podzielona jest na godziny dzienne i nocne, ale w weekend przez całą dobę obowiązuje tańsza taryfa. Decydując się na taryfę G12w, można płacić znacznie mniej za prąd w soboty, niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy. Taryfa G12w jest zatem opłacalna w przypadku gospodarstw domowych, gdzie największe zapotrzebowanie na prąd przypada w weekend.

Zmiana licznika energii elektrycznej

Zmiana taryfy energii jest całkowicie darmowa i zazwyczaj dostawcy prądu umożliwiają dokonanie jednej zmiany taryfy rocznie. Jeśli chodzi o zmianę licznika energii elektrycznej w przypadku przejścia z taryfy G12 na taryfę G12w czy też odwrotnie, to nie jest to konieczne.