W jaki sposób można ogrzać dom jednorodzinny?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu opalanie węglem lub drewnem było może nie jedynym, ale z całą pewnością najbardziej popularnym sposobem na ogrzewanie domów jednorodzinnych. Jednak obecnie istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które wymagają tyle samo nakładów finansowych i znacznie mniejszych nakładów pracy. Oto niektóre z nich.

Ogrzewanie gazem

Jest to najlepszy sposób, by ogrzać dom wszędzie tam, gdzie prowadzony jest gazociąg, a każde prywatne gospodarstwo ma do niego dostęp. Ogrzewanie gazem jest praktycznie bezobsługowe, nie wymaga magazynowania opału i nie generuje bałaganu. W przypadku braku nitki z gazem można zdecydować się na postawienie zbiornika z gazem na podwórku.

Ogrzewanie prądem elektrycznym

Prąd elektryczny wydaje się dosyć kosztownym sposobem ogrzewania, ale jest jeszcze mniej problematyczny niż ogrzewanie gazowe. Warto dodać, że ogrzewanie prądem elektrycznym można połączyć ze stosowaniem odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych, co z kolei pozwoli obniżyć rachunki.

Pompa ciepła

Kolejnym innowacyjnym, ale zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem, jest pompa ciepła. Wymusza ona wymianę ciepła. Rozróżnia się dwa rodzaje pomp ciepła — powietrzne i ziemne. O ile instalacja tego rozwiązania jest kosztowna, o tyle jego eksploatacja jest znacznie tańsza niż inne metody ogrzewania domu. Pompę ciepła warto połączyć z instalacją paneli fotowoltaicznych.

Ekologiczne paliwa stałe

Obecnie węgiel staje się paliwem przechodzącym do historii, jednak jego miejsce skutecznie zajmują inne, bezpieczniejsze dla środowiska paliwa stałe. Przykładem może być pellet. Jest to produkt, który powstaje w wyniku sprasowania drewna, trocin, słomy i innych materiałów pochodzenia naturalnego. Spala się go w specjalnych piecach, zwykle z podajnikiem, by użytkowanie go było mniej wymagające.

Podsumowując, na rynku istnieje wiele alternatyw dla stosowania węgla. Ich stosowanie jest nie tylko wygodniejsze dla użytkowników, ale przede wszystkim bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Więcej na temat pozyskiwania energii elektrycznej można znaleźć na stronie innogy.pl.