Elektromobilność w Polsce – czy mamy się czym pochwalić?

Nie da się ukryć, że w przypadku państw o wysokim wskaźniku rozwoju gospodarczego, coraz większą uwagę zwraca się na ochronę środowiska naturalnego. Wraz z tym pojawiło się pojęcie elektromobilności, której głównym znaczeniem jest ograniczenie w ruchu drogowym pojazdów z silnikiem spalinowym. Im większa jest elektromobilność, tym bardziej ekologiczny staje się kraj. Wobec tego, jak prezentuje się elektromobilność w Polsce i czy mamy powody do zadowolenia?

Elektromobilność w Polsce – jak wypadamy na tle zachodnich sąsiadów?

Elektromobilność w Polsce to wyjątkowo złożony temat. Okazuje się bowiem, że na tle naszych zachodnich sąsiadów nie mamy zbytnio się czym pochwalić. Elektromobilność w Niemczech, Francji czy nawet w Szwecji stoi na niebotycznie wysokim poziomie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to pojazdy z silnikiem spalinowym stanowią tam znaczną mniejszość. Elektromobilność w Polsce jednak utknęła w martwym punkcie. Z jednej strony można powiedzieć, że kierowcy niezbyt chętnie przesiadają się na pojazdy z napędem elektrycznym lub hybrydowym, zaś z drugiej strony nie można się im dziwić – ilość punktów i stacji do ładowania takich pojazdów w dalszym ciągu nie jest wystarczająca. Elektromobilność w Polsce stoi więc na podobnym poziomie jak np. w krajach bałkańskich. Oczywiście, nie jest to absolutnie powód do zadowolenia. 

Elektromobilność w Polsce

Elektromobilność w Polsce – czy planowane są zmiany?

Nie da się ukryć, że elektromobilność w Polsce wymaga przede wszystkim pokaźnych inwestycji, a także chęci. Sama budowa stacji ładowania pojazdów z tym napędem nie jest tania. Jednocześnie rząd naszego kraju zapowiedział już daleko idące zmiany, które mają tę elektromobilność w Polsce znacznie poprawić. Zaplanowane jest przede wszystkim poszerzenie infrastruktury ładującej – obecnie takie punkty z prądem zmiennym można znaleźć jedynie w większych miastach. Co więcej, zmiany są wymagane również wśród obywateli. To oni muszą wyrazić chęć zmiany swoich pojazdów na te, które są o wiele bardziej przyjazne środowisku. Niemniej jednak elektromobilność w Polsce dalej prezentuje się dość optymistycznie, szczególnie, kiedy zostały już przygotowane fundusze na dalsze inwestycje. Możemy więc z niecierpliwością oczekiwać zrealizowania planów.