Rynek energii – jak produkowana jest energia?

rynek energii

Pomimo iż energia jest jednym z podstawowych dóbr z jakimi mamy do czynienia na co dzień, wiele osób nadal nie wie, jak funkcjonuje rynek energii. Jak produkowana jest energia oraz jakie taryfy obowiązują za pobór energii elektrycznej? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

Produkcja energii – jak się odbywa?

Największe ilości energii produkowanej w Polsce są wytwarzane przez elektrownie zawodowe, czyli systemowe. Do produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny i brunatny. W naszym kraju istnieje około 19 elektrowni zawodowych. Przez wykorzystanie węgla do produkcji energii dość mocno nadwyrężają one zdrowie środowiska naturalnego. Dlatego coraz więcej i chętniej inwestuje się w Odnawialne Źródła Energii, jak wiatr, słońce, woda, biopaliwa. Kolejnym miejscem produkcji są elektrociepłownie. Wytwarzają one energię przy mniejszym zużyciu paliw i emisji gazów cieplarnianych. 

Korzystne działanie dają jedynie sposoby produkcji energii za pomocą OZE. Nie emitowane są żadne szkodliwe substancję. W Polsce działają elektrownie wodne, elektrownie wiatrowe oraz biomasa. Coraz bardziej popularne stają się również instalację fotowoltaiczne. Polacy coraz chętniej inwestują pieniądze w Odnawialne Źródła Energii w trosce o ekologię i swoje portfele. W końcu produkcja energii za pomocą OZE jest dużo tańsza i niewyczerpalna, jak paliwa kopalniane. 

Jakie są taryfy energii?

Istnieją dwie taryfy przesyłu energii elektrycznej: jednostrefowe i dwustrefowe. Pierwsza z nich gwarantuje taką samą cenę w ciągu całej dobry, natomiast druga pozwala na tańsze pobieranie energii w godzinach nocnych. W godzinach od 6 rano do 22 energia jest dużo droższa niż nocą. Najczęściej z taryfy dwustrefowej korzystają osoby, które mogą przesunąć czynności o mocnym poborze energii na godziny nocne. To świetny sposób na oszczędność. Wiele osób nie wie o możliwości skorzystania z innej strefy i wybiera pierwszą. Należy przeanalizować zużycie energii i wybrać taryfę dopasowaną do własnych potrzeb. 

Więcej na temat rynku energii przeczytasz w tym wpisie.